Lozan Antlaşması Önemi | Ne Zaman Bitecek?


Lozan Antlaşması Önemi, Lozan Antlaşması Sonuçları, Lozan Antlaşması Ne Zaman Bitecek?

Osmanlı İmparatorluğu, Birinci Dünya Savaşı’ndan yenik ayrılmış ve İtilaf Devletleri ile kendi yok oluşunun belgesi niteliğindeki Sevr Antlaşması’nı imzalamıştı.

O günlerde Anadolu’dan ateşlenen ve Türk Ulusu’nun tam bağımsız olmasını benimseyen fikir ise yabancı devletler açısından sadece bir hayal olarak değerlendiriliyordu. Türklerin 3,5 yıl süren zorlu Kurtuluş Savaşı’na girişeceğini hiçbir yabancı devlet o zaman kestirememişti.

Türk Ulusu Mustafa Kemal önderliğinde, tam bağımsızlık uğruna savaş meydanlarında amansız bir mücadeleye girişmiş ve zaferle ayrılmasını bilmişti. Artık mücadele masa başında yapılacaktı.

Mustafa Kemal, savaş alanında göğüs göğüse çarpışan İsmet İnönü’nün masabaşında da galip geleceğinden emindi ve görüşmelerin yapılacağı İsviçre’nin Lozan kentine İnönü’yü gönderme kararı aldı.

Görüşmeler 20 Kasım 1922′de başladı. İsmet Paşa’ya Ankara’dan iki konuda geri adım atmaması talimatı gelmişti. Misak-ı Milli sınırları ve kapitülasyonlar.

İsmet Paşa da geri adım atmadı. Giderek sertleşen görüşmeler 4 Şubat 1923′te kesildi. Hatta savaş ihtimali yeniden belirdi.

Oteline dönen İsmet Paşa ise yabancı gazetecilere, ” Esaret altına girmeyi kabul etmedik” dedi. Bağımsızlık, savaşa devam etmek pahasına kazanılacaktı.


Türk ulusunun kararlı duruşu karşısında yabancı devletler geri adım attı. 23 Nisan’da yeniden başlayan görüşmeler 24 Temmuz’da noktalandı. Lozan’la Türkiye’nin bağımsız bir devlet olduğu uluslararası toplumda kabul gördü. Kapitülasyonlar kaldırıldı, Osmanlı borçları, imparatorluktan ayrılan devletler arasında paylaştırıldı ve ekonomik bağımsızlık da sağlandı. Duyun-u Umumiye tarihe karıştı.

İsmet Paşa, Ankara’ya dönüşünde Meclis’te yaptığı konuşmada, “Benim kanaatim odur ki, imza ettiğimiz sulh ile hakiki bir sulh yapacağız ve bu sulh ile milletler arasında yakın bir anlaşma hasıl olacaktır.” dedi.

Büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ise Lozan Antlaşması için şunları söyleyecekti…

“Türk milleti aleyhine, yüzyıllardan beri hazırlanmış ve sevr antlaşması ile tamamlandığı sanılmış büyük bir suikastın çöküşünü bildirir bir belgedir. Osmanlı devrine ait tarihte benzeri görülmemiş bir siyasi zafer eseridir!”

Lozan Antlaşması Ne Zaman Bitecek?

Lozan’ın geçerlilik süresi 100 yıldır.İmzalanma tarihi 24 temmuz 1923′tür.Yürürlülüğü devam etmektedir.Lozan Antlaşması İsmet İnönü tarafından imzalanmış olup,Türkiye ile Fransa,Japonya,İtalya,Birleşik Krallık,Yunanistan,Romanya ve Yugoslavya arasında imzalanmıştır.

Lozan Antlaşmasının süresi 2023 yılında bitecek.

Gelen aramalar: lozan antlaşması ne zaman bitiyor,Lozan Antlaşması Ne Zaman Bitecek,lozan barış antlaşması ne zaman bitiyor,lozan antlaşması kaç yıllık,sevr antlaşması ne zaman bitiyor,lozan antlaşması kaç yıllık imzalandı,lozan kaç yıllık,lozan,lozan anlaşması kaç yıllık,lozan anlaşmasının bitiş tarihi


25 July 2013 Saat : 2:03
  TARİH

Lozan Antlaşması Önemi | Ne Zaman Bitecek? Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz


 Son Yazılar FriendFeed

Son Yorumlar